Close

Що таке Frontend і Backend?

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram

Веб-розробка – це широка галузь, яка включає безліч інструментів і технологій. Перше, з чим стикаються молоді веб-розробники, а також власники веб-сайтів це нерозуміння що таке Frontend та Backend частина, і яка між ними різниця. Власне, далі поговоримо про ці дві сторони вебу, щоб зрозуміти увесь процес розробки й максимально ефективно використовувати їх можливості.

Frontend і Backend: що це таке і як працює простими словами

Front-end (client-side) – це клієнтська сторона, користувацький інтерфейс, тобто усе, що бачить і з чим взаємодіє користувач, коли браузер завантажує веб-сторінку. До фронтенду відноситься: дизайн, верстка, наповнення, функціонал (кнопки, форми, віджети), який доступний користувачу. Frontend-частина використовує такі мови веб-програмування як: HTML, CSS, Java Script.

– HTML (з англ. HyperText Markup Language) – це спеціальна мова розмітки веб-сторінок, що повідомляє браузеру як саме відображати ваш сайт і де повинні знаходитись його конкретні частини. Усі сайти і додатки у веб-мережі написані на HTML.   

– CSS (з англ. Cascade Style Sheet – каскадні таблиці стилів) – це спеціальний код, який описує стилі веб-сторінок: колір, дизайн, товщина ліній і так далі, тобто відповідає за “косметичну” сторону  сайтів.

– Java Script – це об’єктно-орієнтована, скриптова мова веб-програмування,  яка створює скрипти і сценарії, які виконуються на боці користувача та роблять веб-сторінку інтерактивною, динамічною.

Back-end (server-side) – це програмно-апаратна частина, усе, що відбувається за лаштунками ресурсу (веб-сайту, веб-додатку чи програми), його серверна сторона. Головне завдання бекенду – зв’язати базу даних з фронтендом, який у свою чергу повинен відобразити дані у зручному для користувача вигляді. І навпаки, усе що відбувається на фронтенд-частині має надходити у базу-даних через бекенд. Backend-частина використовує такі мови програмування як PHP, Ruby, Java, Perl, Python, Node.js, React.js та інші.  

Хто такі Frontend i Backend розробники, а також Full-Stack програмісти?

Давайте тепер розберемося хто ж такі Frontend і Backend розробники, за що відповідають та чим займаються, а також кого прийнято називати Full-stack програмістами.

Почнемо із “темної” сторони вебу – бекенду.

Backend-розробники – ІТ-спеціалісти, які працюють з серверними мовами (php, ruby, node, java, c#) програмування, а також фреймворками (Symphony, Codeigniter, Kohana, Yii, Zend). Окрім цього, вони повинні досконало знати SQL-бази даних (MySQL, MariaDB, MongoDB, PostgreSQL) і програмно-апаратну архітектуру, тому їм знадобляться ще й глибокі знання DevOps-інженера.

Frontend-розробники – ІТ-спеціалісти, які мають справу з візуальною частиною сайту. Уся їх робота пов’язана з кінцевим користувачем, який бачить верстку та функціонал. Фронтендщики умовно діляться на: 1) тих хто займаються макетами і веб-дизайном (верстальщики); 2) тих, що розробляють веб-інтерфейси (UI/UX дизайнери); 3) а також кодерів, які пишуть код (html, css, xml, json, js, jquery, mootools, ajax etc.), програмують, “натягують” стилі на розроблений ними каркас сайту (header, body, footer).

Full-stack розробники – багатопрофільні спеціалісти, які володіють технологіями та навичками відразу обох частин веб-розробки Frontend і Backend. Колись, на початку 90-х, фронтенд і бекенд розробників як таких не розділяли, їх називали сукупно – вебмайстрами, адже вони займалися усім по трохи, що стосувалося веб-сайтів. Сьогодні ж, фулл-стекери – це найбільш високооплачувані, відповідальні спеціалісти, які на глибокому рівні розбираються в усіх технологіях веб-розробки та можуть дати “фору” будь-якому програмісту. 

Висновки

Як бачимо, Frontend і Backend – надважливі поняття, це дві найважливіші частини у розробці та проектуванні будь-якого ресурсу – чи то сайту (Website), чи то додатку (Web Application), чи то програмного забезпечення (Software). Усюди застосовуються й використовуються клієнтська й серверна сторона. А тому, навики фронтенд і бекенд розробки є обов’язковими для тих, хто займається або планує займатися веб-розробкою.

Що стосується KR. Laboratories, то у нашому розпорядженні кілька професійних Full-stack девелоперів, що дозволяє нам розробляти проекти будь-якого рівня складності та масштабу.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Зміст статті
Ми перезвонимо!

Вкажіть, будь-ласка, контактний номер телефону. Наш менеджер зв’яжеться з Вами протягом однієї хвилини!